Разлика помеѓу преработките на „Шрек“

Додадени 3.785 бајти ,  пред 6 години
дополнување
с (Bot: Migrating 50 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q483815 (translate me))
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за филм
| name = Шрек <br />(Shrek)
}}
 
Шрек ({{Lang-en|Shrek}}) е компјутерскиамерикански [[анимиран филм]], продуциран од страна на ДримВорксДрим Воркс, и прикажана во кино салите на [[18 мајрежија]], [[2001]]. Филмот е режиран од страна на [[ЕндруЕндрју Адамсон]] и [[Вики Џенсон]], и анимиран од ДримВоркс. Шрек„Шрек“ бешее првиот [[филм]] кој добидобил оскар„[[Оскар]]“ за најдобар анимиран филм - категорија која прв пат бешебила воведена во [[2001]] година. ОвојФилмот филмбил премиерно прикажан во [[кино]]-салите на [[18 мај]] [[2001]] година, а бешебил реализиран на [[ДВД]] и на [[ВХС]] на [[1 ноември]], [[2001]] година.
 
==Содржина==
Принцот од едно кралство, со [[Џуџе|џуџест]] раст, сака да стане [[крал]], но најпрвин мора да се ожени со некоја принцеза. Затоа, тој бара од волшебното [[огледало]] да му каже, која е најубавата принцеза на светот, а тоа му соопштува дека тоа е принцезата Фиона (гласот го позајмува Дијаз), која е затворена во далечен [[замок]], каде ја чува [[змеј]].
 
Истовремено, принцот сака да го исчисти своето кралство од суштествата од бајките и затоа ги заробува сите нив, со намера да ги однесе во мочуриштето. Но, таму живее огарот Шрек (гласот го позајмува Маерс), кој го претпочита мирниот, осаменички живот и затоа оди кај принцот, барајќи од него да си ги земе назад суштествата од бајките. По патот, него го придружува едно здодевно магаре (гласот го позајмува Марфи), кое знае да зборува. Кога пристигнуваат во градот Дулок, рицарите го напаѓаат Шрек, но тој лесно ги средува сите, по што, принцот му ветува дека ќе си ги земе суштествата од бајките, ако Шрек оди во замокот и му ја донесе Фиона.
 
Шрек и [[Магаре|магарето]] ја извршуваат задачата, а Фиона мисли дека Шрек е убав рицар, кој воден од [[Љубов|љубовта]], дошол да ја спаси. Кога открива дека тој е огар, таа е разочарана. Истовремено, змејот што ја чува Фиона (кој е од женски род) се вљубува во магарето. На патот кон Дулок, Шрек и Фиона воспоставуваат блиски односи и Шрек се вљубува во неа. Една ноќ, магарето случајно открива дека Фиона ноќе се претвора во огар, како последица на дамнешна [[магија]]. Поради едно недоразбирање, Шрек и Фиона се караат, а потоа Шрек му ја предава Фиона на принцот.
 
По убедување на магарето, Шрек оди во Дулок, каде е во тек венчавката на принцот и Фиона. Шрек и магарето упаѓаат на церемонијата и Шрек ѝ кажува на Фиона дека ја сака, а сите го исмејуваат. Тогаш, започнува да се стемнува и Фиона се претвора во огар, по што Шрек сфаќа зошто таа се однесувала чудно за време на патувањето од замокот до Дулок. Кога принцот им наредува војниците да го заробат Шрек, змејот го изедува принцот.<ref>''Антена'', број 862, 2.1.2015, стр. 18.</ref>
 
 
[[Категорија:Филмови со Мајк Маерс]]
[[Категорија:Филмови со Камерон Дијаз]]
[[Категорија:Филмови со Еди Марфи]]
[[Категорија:Американски анимирани филмови]]
[[Категорија:Анимирани филмови на ДримВоркс]]