Разлика помеѓу преработките на „Огнена Земја“

Додадени 46 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{coord|54|6|6|S|68|36|9|W|display=title}}
[[Слика:Cities_of_Tierra_del_Fuego.png|мини|десно|Мапа на градовите на Огнената Земја]]
'''Огнена Земја''' ({{lang-es|Tierra del Fuego}}, [[изг.]] ''тјера дел фуего'') — група на острови на крајниот југ на [[Јужна Америка]] од кој е е одвоен [[Магеланов Проток|Магелановиот Проток]], со вкупна површина од 73.753 км².
 
Неговиот западен дел припаѓа на [[Чиле]], а источниот дел на [[Аргентина]].