Разлика помеѓу преработките на „Огнена Земја“

Додаден 241 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{coord|54|6|6|S|68|36|9|W|display=title}}
[[Слика:Cities_of_Tierra_del_Fuego.png|мини|десно|Мапа на градовите на Огнената Земја]]
'''Огнена Земја''' ({{lang-es|Isla Grande de Tierra del Fuego}}) — група на острови на крајниот југ на [[Јужна Америка]] од кој е е одвоен [[Магеланов Проток|Магелановиот Проток]], со вкупна површина од 73.753 км².
 
Неговиот западен дел припаѓа на [[Чиле]], а источниот дел на [[Аргентина]].
* [http://www.tierradelfuego.org.ar/ Официјална интернет презентација] {{es}}
 
[[Категорија:ОстровиОгнена Земја| ]]
[[Категорија:Острови во Аргентина]]
[[Категорија:Острови во Чиле]]
[[Категорија:Региони во Јужна Америка]]
[[Категорија:Архипелази во Јужна Америка]]
[[Категорија:Поделени региони]]