Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

Одземени 16.816 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на Rotlink
с (Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на Rotlink)
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Алберто Контадор
| image = Alberto Contador Tour 2010 team presentation.jpg
| fullname = Алберто Контадор Веласко
| nickname = Ел Пистолеро (''El Pistolero'')
| birth_date = {{birth date and age|1982|12|6|df=yes}}
| birth_place = Пинто (Мадрид), [[Шпанија]]
| height = 1,76 м
| height = 1,76 м<ref name="Saxo profile">{{нмс|title=Алберто Контадор|url=http://tinkoffsaxo.com/person_profiles.asp?p_id=204|work={{ct|SAX|2014}}|publisher=Riis Cycling|accessdate=5 јануари 2014}}</ref>
| weight = 62 кг<ref name="Saxo profile"/>
| currentteam = {{ct|SAX}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| ridertype = Универзален возач
| amateuryears =
| proyears = 2003–2006<br />2007<br />2008–2010<br />2011–2012<br>2012–
| amateurteams =
| proteams = {{ct|ONC|2003}}<br />{{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|AST|2008}}<br />{{ct|SAX|2011}}<ref name="Contador contract">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/riis-continues-to-support-contador-despite-ban |title=Рис продолжува да го поддржува Контадор и покрај суспензијата |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=7 февруари 2012|accessdate=7 февруари 2012}}</ref><br>{{ct|SAX|2012b}}<ref>{{cite news |url=http://www.velonation.com/News/ID/12572/Contador-eligible-to-race-as-suspension-comes-to-an-end.aspx |title=Контадор ќе може да се трка откако суспензијата ќе заврши |work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first=Шејн|last=Стоукс|date=5 август 2012|accessdate=6 август 2012}}</ref>
| proyears = 2003–2006<br />2007<br />2008–2010<br />2011–2012<br>2012–
| majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
| proteams = {{ct|ONC|2003}}<br />{{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|AST|2008}}<br />{{ct|SAX|2011}}<ref name="Contador contract">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/riis-continues-to-support-contador-despite-ban |title=Рис продолжува да го поддржува Контадор и покрај суспензијата |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=7 февруари 2012|accessdate=7 февруари 2012}}</ref><br>{{ct|SAX|2012b}}<ref>{{cite news |url=http://www.velonation.com/News/ID/12572/Contador-eligible-to-race-as-suspension-comes-to-an-end.aspx |title=Контадор ќе може да се трка откако суспензијата ќе заврши |work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first=Шејн|last=Стоукс|date=5 август 2012|accessdate=6 август 2012}}</ref>
| majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
:'''[[Тур де Франс]]'''
:[[Генерален пласман на Тур де Франс|Генерален пласман]] ([[Тур де Франс 2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2007|2007]])
::3 индивидуални етапи ([[Тур де Франс2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
:[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Генерален пласман]] ([[Џиро д’Италија 2008|2008]])
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
:[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Генерален пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], , [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
:[[Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања|Комбиниран пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
::53 индивидуални етапи ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Париз-Ница]] ([[Париз-Ница 2007|2007]], [[Париз-Ница 2010|2010]])
:[[Трка околу Баскија]] ([[Трка околу Баскија 2008|2008]], [[Трка околу Баскија 2009|2009]])
:[[Тирено-Адријатико]] ([[Тирено-Адријатико 2014|2014]])
:[[Трка околу Баскија]] ([[Трка околу Баскија 2008|2008]], [[Трка околу Баскија 2009|2009]], [[Трка околу Баскија 2014|2014]])
:[[Вуелта а Кастилја и Леон]] (2007, 2008, 2010)
:[[Волта ао Алгарве]] (2009, 2010)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]''' <br />
:НационаленШпански национален хронометарски првак (2009)
:[[Милано-Торино]] (2012)
'''Друго''' <br />
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[ЗлатенВело велосипедд’Ор]] (2007, 2008, 2009, 2014)
| updated = 165 септемвриоктомври 20142012
}}
 
'''Алберто Контадор Веласко''' ({{lang-es|Alberto Contador Velasco}};роден р.на {{роден|6|декември|1982}}) е [[Шпанија|шпански]] професионален [[друмски велосипедист]] и еден од петте возачи кои имаат победено на сите три [[Гранд Тур (велосипедизам)|големи трки]] во друмскиот велосипедизам. Тој бил победник на [[Тур де Франс 2007]] со екипата {{ct|DSC|2007}}. Со екипата Астана ги освои [[Џиро д’Италија 2008]], [[Вуелта а Еспања 2008]] и [[Тур де Франс 2009]]. Исто така, првично го освоил и [[Тур де Франс 2010]] со оваа екипа и [[Џиро д’Италија 2011]] со екипата Саксо Банк-СанГард, но овие титули му биле одземени откако се покажал виновен по обвинувањата за допинг.<ref name="cascontador"/><ref>{{цитирана веб страница
|url=http://www.tas-cas.org/d2wfiles/document/5649/5048/0/Media20Release20_English_2012.02.06.pdf
|title=Алберто Контадор прогласен за виновен за прекршување на правилото за антидопинг од Арбитражниот суд за спорт (CAS): суспензија од две години
|publisher=Арбитражен суд за спорт
|accessdate=13 февруари 2011
}}</ref> Потоа, повторно ја освоил [[Вуелта а Еспања]] во [[Вуелта а Еспања 2012|2012]] и во [[Вуелта а Еспања 2014|2014 година]].
 
Контадор често е сметан како најдобриот специјалист за искачување и најдобар возач на етапни трки во светот.<ref>{{цитирана веб страница
 
Контадор настапил на Светските првенства во друмски велосипедизам одржани во Валкенбург во дисциплините друмска трка и хронометар. Го зазел деветтото место во индивидуалниот хронометар, каде бил престигнат од крајниот победник [[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]], кој започнал две минути зад него.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/contador-has-lacklustre-worlds-time-trial|title=Contador has lacklustre Worlds time trial|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=20 септември 2012|accessdate=27 септември 2012}}</ref> На друмската трка, Контадор возел како поддршка на неговите шпански сонародници<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/spain-ready-to-play-various-cards-at-world-championships|title=Spain ready to play various cards at world championship|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=22 септември 2012|accessdate=27 септември 2012|author=Аласдер Фотерингем}}</ref> и завршил 53 секунди зад победникот, Белгиецот [[Филип Жилбер]].<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2012/elite-men-road-race/results|title=http://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2012/elite-men-road-race/results|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=23 септември 2012|accessdate=27 септември 2012|author=Даниел Бенсон}}</ref> Неколку дена подоцна, Контадор заминал за Италија каде учествувал на возобновената трка, класикот [[Милано-Торино]]. Ја однел победата со забрзување на последното искачување на трката пред самата ознака за последен километар, каде отпаднале останатите возачи. За првпат во неговата кариера освоил еднодневна трка и ја посветил победата во чест на [[Виктор Кабедо]], млад професионален велосипедист, кој починал во несреќа една недела претходно за време на тренинг.<ref>{{cite news|url=http://www.sportsnet.ca/more/2012/09/26/alberto_contador_wins_milano_torino_race/|title=Контадор победил на возобновената Милано-Торино|work=SportsNet|publisher=2001-2012 Rogers Communications|agency=Associated Press|date=26 септември|accessdate=27 септември}}</ref>
 
=== Сезона 2013 ===
 
Во 2013, единствена победа на Контадор била етапата на Тур де Сан Луис во јануари. Оттогаш, неговата сезона не течела според планираното: иако завршил трет на [[Тирено-Адријатико 2013|Тирено-Адријатико]] бил болен во текот на трката. Ова ги попречило неговите подготовки за остатокот од сезоната. Контадор се вратил на [[Трка околу Баскија 2013|Трката околу Баскија]] во април, но тоа било предоцна за оптимална состојба за [[Тур де Франс 2013|Тур де Франс]], каде не можел да се справи со [[Крис Фрум]] и завршил на четвртото место.<ref>{{cite news |url=http://velonews.competitor.com/2013/11/news/alberto-contador-wraps-up-camp-sets-big-goals-for-2014_310255|title=Alberto Contador wraps up camp, sets big goals for 2014|work=VeloNews|date=30 ноември 2013|accessdate=12 април 2014|publisher=Competitor Group, Inc.}}</ref>
 
По Тур, главниот спонзор Олег Тинков изразил критични коментари за стилот на возење на Контадор. На крајот на сезоната, Тинков ја купил екипата, но Контадор останал лојален на екипата.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/15922/Contador-rules-out-breaking-Saxo-Tinkoff-contract-before-end-of-agreed-term.aspx|title=Contador rules out breaking Saxo Tinkoff contract before end of agreed term |date=1 декември 2013|accessdate=12 април 2014|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC}}</ref>
 
=== Сезона 2014 ===
 
Контадор забележал повеќе успеси во првата половина на сезоната 2014, завршувајќи втор на Волта ао Алгарве (каде ја освоил четвртата етапа), освојувајќи го [[Тиноре-Адријатико 2014|Тирено-Адријатико]] (каде ги освоил етапите 4 и 5), завршувајќи втор на [[Волта а Каталуња 2014|Волта а Каталуња]] и освојувајќи ја [[Трка околу Баскија 2014|Трката околу Баскија]] (каде ја освоил првата етапа и ја носел жолтата маичка цело време).<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-ciclista-al-pais-vasco-2014/stage-6/results|first=Стивен |last=Фаранд|title=Контадор ја обезбеди победата на Трката околу Баскија пред Квјатковски|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc |date=12 април 2014|accessdate=12 април 2014}}</ref>
 
На [[Тур де Франс 2014 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 10|десеттата етапа]] на [[Тур де Франс 2014|Тур де Франс]], Контадор паднал на спустот од Кол ду Плацервазел,<ref>{{cite news|last1=Кери|first1=Том|title=Алберто Контадор падна, а Винченцо Нибали ја освои десеттата етапа и жолтата маичка|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/tour-de-france/10967088/Tour-de-France-2014-Alberto-Contador-crashes-out-as-Vincenzo-Nibali-takes-Stage-10-and-yellow-jersey.html|accessdate=15 јули 2014|work=The Daily Telegraph|date=14 јули 2014}}</ref> кршејќи ја неговата тибија. Откако возел уште 20 километри, на крајот ја напуштил трката.<ref>{{нмс|title=Тур де Франс 2014: Алберто Контадот се повлече на десеттата етапа|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/28298537|publisher=BBC Sport|accessdate=15 јули 2014|date=14 јули 2014}}</ref> Потоа, одлучил да вози на [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Еспања]]. По девет етапи возење, Контадор бил ма три секунди зад предводникот на генералниот пласман [[Наиро Кинатан]]. Кинтана рекол дека Контадор е „негов соперник број 1“.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/quintana-contador-is-the-number-one-rival-for-the-vuelta-a-espana|title=Кинтана: Контадор е број еден соперник за Вуелта а Еспања|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=31 август 2014|accessdate=31 август 2014|author=Бери Рајан}}</ref> Контадор го преземал водството во генералниот пласман на следната етапа, индивидуален хронометар. Ја освоил кралската етапа на трката, [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]], додавајќи им дополнително време на неговите најблиски конкуренти.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/alberto-contador-drives-stake-vuelta_344601|title= Alberto Contador drives stake into Vuelta a Espana|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=8 септември 2014|accessdate=8 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор изгубил време во однос на Фрум на [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 18|осумнаесеттата етапа]] и поради тоа Британецот се нашол на само една минута и 19 секунда зад него во генералниот пласман на три етапи пред крајот.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/vuelta-a-espana/results-2014-vuelta-espana-stage-18_345166/2|title= Резултати: Вуелта а Еспања 2014 - етапа 18|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Максвел Нејџел}}</ref> На последната планинска етапа, се одвоил од Фрум на 500 метри пред целта, освојувајќи уште една етапна победа.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-20/results|title=Вуелта а Еспања: Контадор победи на Анкарес|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=13 септември 2014|accessdate=13 септември 2014|author=Питер Косинс}}</ref> Еден ден подоцна, по краткиот хронометар, Контадор бил крунисан за победник на третата Вуелта во неговата кариера.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-21/results|title=Контадор ја запечати победата на Вуелта а Еспања 2014|work= Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=14 септември 2014|accessdate=14 септември 2014}}</ref>
 
Во текот на Вуелта, Контадор најавил дека нема да настапи на Светските првенства во [[Понферада]], велејќи дека патеката воопшто не соодветствува на неговите вештини.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/contador-defends-decision-skip-spanish-worlds_345129|title=Контадор ја брани одлуката да ги прескокне светските во Шпанија|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор страдал од падот на [[Џиро ди Ломбардија 2014|Џиро ди Ломбардија]], каде го повредил коленото кое го имал повредено на Тур де Франс истата година и со тоа ги изгубил сите шанси за победа на индивидуалниот пласман на [[Светска турнеја UCI 2014|Светската турнеја]], одлучувајќи се да ја прескокне [[Трка околу Пекинг 2014|Трката околу Пекинг]] за подобро да се подготви за сезоната 2015.<ref>{{cite news|url=http://www.tinkoffsaxo.com/news/alberto-contador-withdraw-beijing-focus-2015/|title=Алберто Контадор: „Се повлеков од Пекинг за да се насочен на 2015|work=[[Тинкоф-Саксо]]
|publisher=Тинкоф Саксо|date=6 октомври 2014|accessdate=6 октомври 2014|}}</ref>
 
== Обвинувања за допинг ==
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start|3}}<ref name="palmares" /><ref name="astanapalmares" />
;2003&nbsp;– {{ct|ONC|2003}}
;2003
: 1. Етапа 8 ([[Индивидуален хронометар|ITT]]) [[Трка околу Полска]]
::1. Етапа 8 ([[Индивидуален хронометар|ITT]])
;2004
;2004&nbsp;– {{ct|ONC|2004}}
: 1. Планински пласман [[Вуелта а Арагон]]
: [[Вуелта а Арагон]]
;2005
::1. Планински пласман
: 1. Етапа 5 [[Тур Даун Андер]]
;2005&nbsp;– {{ct|ONC|2005}}
: 1. Краен пласман [[Сетмана Каталана]]
: [[Трка околу Баскија 2005|Трка околу Баскија]]
::1. Комбиниран пласман
::3. Краен пласман
::1. Етапа 3
: 3. Краен пласман [[Трка околу Баскија 2005|Трка околу Баскија]]
::1. Бодовен пласман
::1. Етапа 5b (ITT)
: [[Тур Даун Андер]]
: 4. Краен пласман [[Тур де Романди 2005|Тур де Романди]]
::1. Етапа 5
: [[Сетмана Каталана]]
::1. Краен пласман
::1. Комбиниран пласман
::1. Етапа 3
: [[Тур де Романди 2005|Тур де Романди]]
::4. Краен пласман
::1. Етапа 4
;2006&nbsp;– {{ct|ONC|2006c}}
;2006
: 1. Етапа 8 [[Тур де Свис 2006|Тур де Свис]]
::1. Етапа 8
: 2. Краен пласман [[Тур де Романди 2006|Тур де Романди]]
: [[Тур де Романди 2006|Тур де Романди]]
::2. Краен пласман
::1. Етапа 3
;2007&nbsp;– {{ct|DSC|2007}}
;2007
: 1. Краен пласман [[Вуелта а Кастилја и Леон]]
::1. Краен пласман
::1. Комбиниран пласман
::1. Пласман најдобар шпански возач
::1. Етапа 4
: 1. Краен пласман [[Париз-Ница 2007|Париз-Ница]]
::1. Краен пласман
::1. Пласман за млад возач
::1. Етапа 4
::1. Етапа 7
: 1. Етапа 4 [[Волта а ла Комунитат Валенсијана]]
::1. Етапа 4
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Тур де Франс 2007|Тур де Франс]]
: [[Тур де Франс 2007|Тур де Франс]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
::[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман
::[[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
::1. Етапа 14
;2008&nbsp;– {{ct|AST|2008}}
;2008
: 1. Краен пласман [[Вуелта а Кастилја и Леон]]
::1. Краен пласман
::1. Комбиниран пласман
::1. Пласман најдобар шпански возач
::1. Етапа 1 (ITT)
::1. Етапа 4
: 1. Краен пласман [[Трка околу Баскија 2008|Трка околу Баскија]]
::1. Краен пласман
::1. Етапа 1
::1. Етапа 6 (ITT)
: 1. [[Податотека:Jersey pink.svg|20п]] Краен пласман [[Џиро д’Италија 2008|Џиро д’Италија]]
: 1. :[[Податотека:Jersey redpink.svg|20п]] Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2008|Вуелта а Еспања]]
: [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2008 - хронометар за мажи|Олимпијада Пекинг]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Комбиниран пласман
::4. индивидуален хронометар
: [[Вуелта а Еспања 2008|Вуелта а Еспања]]
::[[Податотека:Jersey red.svg|20п]] Краен пласман
::[[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Комбиниран пласман
::1. Етапа 13
::1. Етапа 14
;2009&nbsp;– {{ct|AST|2009}}
: 4. Олимписки индивидуален хронометар
: [[Волта ао Алгарве]]
;2009
: :1. Краен пласман [[Волта ао Алгарве]]
::1. Етапа 4 (ITT)
: [[Париз-Ница 2009|Париз-Ница]]
: 1. Краен пласман [[Трка околу Баскија 2009|Трка околу Баскија]]
::4. Краен пласман
::1. Етапа 1 (ITT)
::1. Етапа 6
: [[Трка околу Баскија 2009|Трка околу Баскија]]
::1. Краен пласман
::1. Етапа 3
::1. Етапа 6 (ITT)
: [[Критериум ду Дофине Либере 2009|Дофине Либере]]
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Тур де Франс 2009|Тур де Франс]]
::3. Краен пласман
: 1. Шпанско национално хронометарско првенство
: [[Тур де Франс 2009|Тур де Франс]]
::[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман
::1. Етапа 4 ([[Екипен хронометар|TTT]])
::1. Етапа 15
::1. Етапа 18 (ITT)
;2010&nbsp;– {{ct|AST|2010}}
: 3. Краен пласман [[Критериум ду Дофине Либере 2009|Дофине Либере]]
: [[Волта ао Алгарве 2010|Волта ао Алгарве]]
: 4. Краен пласман [[Париз-Ница 2009|Париз-Ница]]
::1. Краен пласман
::1. Етапа 1 (ITT)
::1. Етапа 6
: 1. Национално хронометарско првенство
;2010
: 1. Краен пласман [[Волта ао Алгарве 2010|Волта ао Алгарве]]
::1. Етапа 3
: 1. Краен пласман [[Париз-Ница 2010|Париз-Ница]]
::1. Краен пласман
::1. Етапа 4
: 1. Краен пласман [[Вуелта а Кастилја и Леон]]
::1. Краен пласман
::1. Комбиниран пласман
::1. Пласман најдобар шпански возач
::1. Етапа 4 (ITT)
: 3. [[Флеш Валон 2010|Флеш Валон]]
: 2. Краен пласман [[Критериум ду Дофине 2010|Критериум ду Дофине]]
: [[Критериум ду Дофине 2010|Критериум ду Дофине]]
::2. Краен пласман
::Бодовен пласман
::1. Пролог (ITT)
::1. Етапа 6
: 3. [[Флеш Валон 2010|Флеш Валон]]
{{Hidden begin
|title = Поништени резултати од јули 2010 до февруари 2012.<ref name="cascontador"/>
::<del>1. Етапа 5</del>
{{hidden end}}
;2012&nbsp;– {{ct|SBS|2012b}}
;2012
: [[Енеко Тур 2012|Енеко Тур]]
: 1. [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]]
::4. Краен пласман
: [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]]
::1. [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] Краен пласман
::1. Етапа 17
: 1. [[Милано-Торино]]
;2013&nbsp;– {{ct|SAX|2013}}
: 4. Краен пласман [[Енеко Тур 2012|Енеко Тур]]
: [[Тур де Сан Луис]]
;2013
: 2:4. Краен пласман [[Трка околу Оман]]
::1. Етапа 6
: 3. Краен пласман [[Тирено-Адријатико 2013|Тирено-Адријатико]]
: [[Трка околу Оман]]
::1. Краен пласман
: [[Тирено-Адријатико 2013|Тирено-Адријатико]]
::3. Краен пласман
::1. [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] Бодовен пласман
: [[Трка околу Баскија 2013|Трка околу Баскија]]
: 3. [[Класика Примавера]]
: 4:5. Краен пласман [[Тур де Франс 2013|Тур де Франс]]
: 4. Краен пласман [[Тур де Сан Луис]]
::1. Етапа 6
: 5. Краен пласман [[Трка околу Баскија 2013|Трка околу Баскија]]
: 5. [[Милано-Торино]]
: 10. Краен пласман [[Критериум ду Дофине 2013|Критериум ду Дофине]]
;2014
: 1. [[Податотека:Jersey blue.svg|20п]] Генерален пласман [[Тирено-Адријатико 2014|Тирено-Адријатико]]
::1. Етапа 4
::1. Етапа 5
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Генерален пласман [[Трка околу Баскија 2014|Трка околу Баскија]]
::1. Етапа 1
: 1. [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] Генерален пласман [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Еспања]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Комбиниран пласман
::1. Етапа 16
::1. Етапа 20
: 2. Краен пласман [[Волта ао Алгарве]]
::1. Етапа 4
: 2. Генерален пласман [[Волта а Каталуња 2014|Волта а Каталуња]]
: 2. Генерален пласман [[Критериум ду Дофине 2014|Критериум ду Дофине]]
: 6. [[Милано-Торино]]
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на Гранд Тур ===
 
{| class="wikitable"
|-
!2011
!2012
!2013
!2014
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија]]'''
|–
| style="text-align:center;" |—
|–
| style="text-align:center;" |—
|–
| style="text-align:center;" |—
|bgcolor=pink | [[Џиро д’Италија 2008|'''1''']]
|–
| style="text-align:center;" |—
|–
| style="text-align:center;" |—
|<s> [[Џиро д’Италија 2011|ДСКпоништен]]</s>
|–
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс]]'''
|[[Тур де Франс 2005|30]]
|–
| style="text-align:center;" |—
| style="background:yellow;"| [[Тур де Франс 2007|'''1''']]
|–
| style="text-align:center;" |—
| style="background:yellow;"| [[Тур де Франс 2009Франс2009|'''1''']]
| "|<s>[[Тур де Франс 2010|ДСК]]</s>
| "|<s>[[Тур де Франс 2011|ДСКпоништен]]</s>
|–
| style="text-align:center;" |—
| align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2013|4]]
|[[Тур де Франс 2014|СО]]
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
|–
| style="text-align:center;" |—
|–
| style="text-align:center;" |—
|–
| style="text-align:center;" |—
|bgcolor=gold | [[Вуелта а Еспања 2008|'''1''']]
|–
| style="text-align:center;" |—
|–
| style="text-align:center;" |—
|–
| style="text-align:center;" |—
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2012|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2014|'''1''']]
|}
 
Поништени резултати = <del>прецртани</del>; СО = се откажал
 
=== Други етапни трки ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 2px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Трка
!2004
!2005
!2006
!2007
!2008
!2009
!2010
!2011
!2012
!2013
!2014
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Париз-Ница]]'''
| style="text-align:center;" |[[Париз-Ница 2004|26]]
| style="text-align:center;" |[[Париз-Ница 2005|15]]
| style="text-align:center;" |[[Париз-Ница 2006|24]]
| style="background:yellow;" |[[Париз-Ница 2007|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Париз-Ница 2009|4]]
| style="background:yellow;" |[[Париз-Ница 2010|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тирено-Адријатико]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Тирено-Адријатико 2013|3]]
| style="background:yellow;" |[[Тирено-Адријатико 2014|'''1''']]
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Волта а Каталуња]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="background:yellow;" |<s>&nbsp;[[Волта а Каталуња 2011|'''1''']]&nbsp;</s>
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Волта а Каталуња 2014|2]]
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Трка околу Баскија]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Трка околу Баскија 2005|3]]
| style="background:#ddf;" |[[Трка околу Баскија 2006|5]]
| style="text-align:center;" |[[Трка околу Баскија 2007|14]]
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2008|'''1''']]
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2009|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Трка околу Баскија 2013|5]]
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2014|'''1''']]
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тур де Романди]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Тур де Романди 2005|4]]
| style="background:#ddf;" |[[Тур де Романди 2006|2]]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Критериум ду Дофине]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |[[Критериум ду Дофине Либере 2005|СО]]
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf; |[[Критериум ду Дофине Либере 2007|6]]
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ду Дофине Либере 2009|3]]
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ду Дофине 2010|2]]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |[[Критериум ду Дофине 2013|10]]
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ду Дофине 2014|2]]
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тур де Свис]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |[[Тур де Свис 2006|22]]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
|}
 
== Наводи ==
{{наводи|2colwidth=30em}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Alberto Contador}}
 
* {{Официјална|http://www.albertocontador.es}} {{es icon}} {{en icon}}
* {{Official website|http://www.albertocontador.es}} {{es icon}} {{en icon}}
* {{Cycling archives|1567}}
* [http://www.youtube.com/watch?v=CCVjtAK8X_k&feature=related Видео за Алберто Контадор] при тестирање на новиот велосипед во воздушен тунел
 
{{s-start}}
{{succession box |
before= [[Луис Леон Санчез]] |
title=Шпански Националеннационален хронометарски првак |
after= [[Луис Леон Санчез]] |
years=2009}}
{{s-end}}
 
{{Вуелта а Еспања Комбиниран пласман}}
{{Navboxes
{{Maglia rosa}}
| title = Награди и достигнувања на Алберто Контадор
| list1 =
{{Победници на Светската турнеја UCI}}
{{Генерален пласман на Џиро д’Италија}}
{{Генерален пласман на Тур де Франс}}
{{Пласман за млад возач на Тур де Франс}}
{{Генерален пласман на Вуелта а Еспања}}
{{Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања}}
{{Златен велосипед}}
}}
{{Возачи во Тим Саксо Банк}}
 
{{Избрана}}
 
{{Persondata
{{Лични податоци
| NAME = Контадор, Алберто
| ALTERNATIVE NAMES = Контадор Веласко, Алберто
| SHORT DESCRIPTION = [[друмски велосипедист]]
| DATE OF BIRTH = 6 декември 06.12.1982
| PLACE OF BIRTH = [[Мадрид]], [[Шпанија]]
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Контадор, Алберто}}
 
[[Категорија:Родени во 1982 година]]
[[Категорија:Живи луѓе]]