Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

нема опис на уредувањето
:[[Волта ао Алгарве]] (2009, 2010)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]''' <br />
:Шпански националенНационален хронометарски првак (2009)
:[[Милано-Торино]] (2012)
'''Друго''' <br />
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[Златен велосипед]] (2007, 2008, 2009, 2014)
| updated = 16 септември 2014
}}
|publisher=Арбитражен суд за спорт
|accessdate=13 февруари 2011
}}</ref> Потоа, повторно ја освоил [[Вуелта а Еспања]] во [[Вуелта а Еспања 2012|2012]] и во [[Вуелта а Еспања 2014|2014 година]].
 
Контадор често е сметан како најдобриот специјалист за искачување и најдобар возач на етапни трки во светот.<ref>{{цитирана веб страница
На [[Тур де Франс 2014 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 10|десеттата етапа]] на [[Тур де Франс 2014|Тур де Франс]], Контадор паднал на спустот од Кол ду Плацервазел,<ref>{{cite news|last1=Кери|first1=Том|title=Алберто Контадор падна, а Винченцо Нибали ја освои десеттата етапа и жолтата маичка|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/tour-de-france/10967088/Tour-de-France-2014-Alberto-Contador-crashes-out-as-Vincenzo-Nibali-takes-Stage-10-and-yellow-jersey.html|accessdate=15 јули 2014|work=The Daily Telegraph|date=14 јули 2014}}</ref> кршејќи ја неговата тибија. Откако возел уште 20 километри, на крајот ја напуштил трката.<ref>{{нмс|title=Тур де Франс 2014: Алберто Контадот се повлече на десеттата етапа|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/28298537|publisher=BBC Sport|accessdate=15 јули 2014|date=14 јули 2014}}</ref> Потоа, одлучил да вози на [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Еспања]]. По девет етапи возење, Контадор бил ма три секунди зад предводникот на генералниот пласман [[Наиро Кинатан]]. Кинтана рекол дека Контадор е „негов соперник број 1“.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/quintana-contador-is-the-number-one-rival-for-the-vuelta-a-espana|title=Кинтана: Контадор е број еден соперник за Вуелта а Еспања|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=31 август 2014|accessdate=31 август 2014|author=Бери Рајан}}</ref> Контадор го преземал водството во генералниот пласман на следната етапа, индивидуален хронометар. Ја освоил кралската етапа на трката, [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]], додавајќи им дополнително време на неговите најблиски конкуренти.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/alberto-contador-drives-stake-vuelta_344601|title= Alberto Contador drives stake into Vuelta a Espana|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=8 септември 2014|accessdate=8 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор изгубил време во однос на Фрум на [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 18|осумнаесеттата етапа]] и поради тоа Британецот се нашол на само една минута и 19 секунда зад него во генералниот пласман на три етапи пред крајот.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/vuelta-a-espana/results-2014-vuelta-espana-stage-18_345166/2|title= Резултати: Вуелта а Еспања 2014 - етапа 18|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Максвел Нејџел}}</ref> На последната планинска етапа, се одвоил од Фрум на 500 метри пред целта, освојувајќи уште една етапна победа.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-20/results|title=Вуелта а Еспања: Контадор победи на Анкарес|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=13 септември 2014|accessdate=13 септември 2014|author=Питер Косинс}}</ref> Еден ден подоцна, по краткиот хронометар, Контадор бил крунисан за победник на третата Вуелта во неговата кариера.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-21/results|title=Контадор ја запечати победата на Вуелта а Еспања 2014|work= Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=14 септември 2014|accessdate=14 септември 2014}}</ref>
 
Во текот на Вуелта, Контадор најавил дека нема да настапи на Светските првенства во [[Понферада]], велејќи дека патеката воопшто не соодветствува на неговите вештини.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/contador-defends-decision-skip-spanish-worlds_345129|title=Контадор ја брани одлуката да ги прескокне светските во Шпанија|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор страдал од падот на [[Џиро ди Ломбардија 2014|Џиро ди Ломбардија]], каде го повредил коленото кое го имал повредено на Тур де Франс истата година и со тоа ги изгубил сите шанси за победа на индивидуалниот пласман на [[Светска турнеја UCI 2014|Светската турнеја]], одлучувајќи се да ја прескокне [[Трка околу Пекинг 2014|Трката околу Пекинг]] за подобро да се подготви за сезоната 2015.<ref>{{cite news|url=http://www.tinkoffsaxo.com/news/alberto-contador-withdraw-beijing-focus-2015/|title=Алберто Контадор: „Се повлеков од Пекинг за да се насочен на 2015|work=[[Тинкоф-Саксо]]
|publisher=Тинкоф Саксо|date=6 октомври 2014|accessdate=6 октомври 2014|}}</ref>
 
== Обвинувања за допинг ==
: 2. Генерален пласман [[Волта а Каталуња 2014|Волта а Каталуња]]
: 2. Генерален пласман [[Критериум ду Дофине 2014|Критериум ду Дофине]]
: 6. [[Милано-Торино]]
{{Palmares end}}
 
{{succession box |
before= [[Луис Леон Санчез]] |
title=Шпански националенНационален хронометарски првак |
after= [[Луис Леон Санчез]] |
years=2009}}