Навртка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Како и кај [(завртката)] и навртката може да има лев или десен (најчесто) [[навој]].
 
== ВрстеВрсти на навртки ==
[[Датотека:nut-hardware.jpg|мини|десно|400п|'''Од лево на десно:''' Пеперуткаста матица, шестоаголна, шестоаголна со прстено и навртка за заварување.]]
[[Датотека:Nut2-hardware.jpg|мини|десно|400п|'''Од лево на десно:''' Со расцепи, квадратна, „Унит“, слепа навртка, со пластичен прстен и са жељебови на расцепот.]]
== Види још ==
* [[Завртка]]
* [[Подлошка]] или [[Шајбна]]
 
== Литература ==
14

уредувања