Навртка: Разлика помеѓу преработките

Одземен 131 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|Шестоаголни навртки. Ниска и висока навртка. '''Навртка'''...)
 
Нема опис на уредувањето
 
[[Датотека:DIN6915 UNI5587.jpg|мини|Шестоаголни навртки. Ниска и висока навртка.]]
'''Навртка''' (матица) е машински елемент кој има отвор или дупко са [[навој|навоји]]. Навртка во побеќе случаи се користи во комбинација со соодветна [[завртка]] како би се споиле различни машински елементи. Овие два елемента се споени заедно благодарение на [[силата]] на [[триење]] помеѓу [[завртката]] и навртката и површинскиот [[притисок]]помеѓу навртката и елементот кој се спојува со оваа врска. Доколку[[завртката]] и навртката се изложени на [[вибрации]] често се користат додатни машински елементи како би се спречило несакано отпуштање на овие навојни елементи (еластична [[подлошка]], [[расцепка]] и сл.). Доколку је потребно осигурување на [[навојот]] споја без додатни елементи, се користат се самоосигурителни навртки, кои со помош на различни конструктивни решенија го зголемуваат [[трињето]] у [[навојот]] или на некој друг начин не допуштаат попуштање на навојниот спој.
 
14

уредувања