Разлика помеѓу преработките на „Семејство (биологија)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 87 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q35409 (translate me))
с
{{биолошка класификација}}
 
Во [[биолошка класификација|биолошката класификација]] на организмите, '''фамилијаСемејство''' (од {{lang-la|familia}}) или '''семејствофамилија''') е [[таксономски ранг]] во [[биолошка класификација|биолошката класификација]] на организмите и [[таксон]]. Други застапени рангови се [[живот]]от (живиот свет), [[домен (биологија)|доменот]], [[царство (биологија)|царството]], [[колено (биологија)|коленото]], [[класа (биологија)|класата]], [[ред (биологија)|редот]], [[род (биологија)|родот]] и [[вид (биологија)|видот]]. ФамилијатаСемејството е сместенасместено помеѓу редот и родот и има свој подранг, наречен '''потфамилијапотсемејство''' и свој надранг, наречен '''натфамилијанатсемејство'''.
 
На пример, [[орев]]от и [[хикорија]]та припаѓаат на фамилијатасемејството [[Оревоцветниоревоцветни]] (''Juglandaceae'').
 
Определувањето на членовите на фамилиите е работа на таксономите. Честопати се поставува прашањето дали воопшто да се признае некоја фамилијасемејство. Во голем број случаи таксономите не го делат истото мислење. Бидејќи не постојат строго утврдени правила што мора да се следат при опишувањето или признавањето на фамилиите, некои таксони се признаени насекаде, додека пак други наоѓаат поддршка мошне ретко.
 
==Примена==