Разлика помеѓу преработките на „Стандард и Пурс“

нема опис на уредувањето
 
==Историја==
[[File:Poor's Directory of Railroad Officials 1893 (Frontispiece).jpg|thumb|right|"Директориумот на железничките службеници на Пур", 1893 (Предна страна)]]Компанијата ги бележи своите почетоци во [[1860]], со објавувањето на ''Историја на [[Железница|Железницата]] и каналите во [[САД]]''. Оваа книга содржела многубројни информации за [[Финансии|финансиската]] и оперативната состојба на американските железнички компании. Во 1868, [[Хенри Варнум Пур]] го основал '''Х.В. и Х.В. Пур Ко.''' со неговиот син, [[Хенри Вилијам Пур]], при што редовно објавувале две годишно ажурирани водичи, ''Пуров Водич за Железницата во [[САД]]'' и ''Директориумот на железничките службеници на Пур''.<ref name="snphistory"/><ref name=time-history>{{cite news
|title=Corporations: Standard & Unpoor
|url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,939281,00.html
34

уредувања