Разлика помеѓу преработките на „Стандард и Пурс“

Додадени 2.538 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
 
'''Стандард и Пурс (С&П)''' е американска компанија за финансиски услуги. Претставува [[подружница]] на компанијата МекГро Хил која објавува финансиски истражувања и анализа на [[Акција (финансии)|акции]] и [[Обврзница|обврзници]]. Позната е по своите индекси на [[берза|берзите]] - американскиот С&П 500, австралискиот С&П/АСХ 200, канадскиот С&П/ТСХ, италијанскиот С&П/МИБ и индискиот С&П ЦНХ Нифти. Претставува една од Големите три агенции за кредитен рејтинг (Standard & Poor's, Moody's Investor Service i Fitch Ratings.
 
==Историја==
[[File:Poor's Directory of Railroad Officials 1893 (Frontispiece).jpg|thumb|right|"Директориумот на железничките службеници на Пур", 1893 (Предна страна)]]Компанијата ги бележи своите почетоци назад во [[1860]], со објавувањето на Историја на [[Железница|Железницата]] и каналите во САД. Оваа книга содржела многубројни информации за финансиската и оперативната состојба на американските железнички компании. Во 1868, [[Хенри Варнум Пур]] го основал '''Х.В. и Х.В. Пур Ко.''' со неговиот син, [[Хенри Вилијам Пур]], при што редовно објавувале две годишно ажурирани водичи,''Пуров Водич за Железницата во [[САД]]'' и ''Директориумот на железничките службеници на Пур''.<ref name="snphistory"/><ref name=time-history>{{cite news
|title=Corporations: Standard & Unpoor
|url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,939281,00.html
|accessdate=October 19, 2011
|newspaper=Time magazine
|date=October 13, 1961}}</ref>
 
Во [[1906]], [[Лутер Ли Блејк]] го основал Стандард Статистичко Биро, со намера да објавува финансиски информации за нежелезнички компании. Наместо годишно објавување книга, Стандард Статистикс би користел 5" x 7" картички, што би овозможило пофреквентно ажурирање на податоците.<ref name="snphistory"/>
 
Во [[1941]], '''Пурс Паблишинг''' и '''Стандард Статистикс''' се споиле и станале '''Стандард & Пурс Корп.''' Во [[1966]], компанијата била преземена од [[McGraw-Hill|Д` МекГро Хил Кампанис]], со што МекГро Хил го проширил своето делување во областа на финансиските услуги.<ref name="snphistory">{{cite web
| title=A History of Standard & Poor's
| url=http://www.standardandpoors.com/about-sp/timeline/en/us/
| accessdate=11 February 2013 }}</ref>
34

уредувања