Разлика помеѓу преработките на „Стандард и Пурс“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox company | name = Стандард и Пурс Финансиски Услуги ДОО | logo = 150px | typ...)
 
| footnotes =
}}
 
'''Стандард и Пурс (С&П)''' е американска компанија за финансиски услуги. Претставува [[подружница]] на компанијата МекГро Хил која објавува финансиски истражувања и анализа на [[Акција (финансии)|акции]] и [[Обврзница|обврзници]]. Позната е по своите индекси на [[берза|берзите]] - американскиот С&П 500, австралискиот С&П/АСХ 200, канадскиот С&П/ТСХ, италијанскиот С&П/МИБ и индискиот С&П ЦНХ Нифти. Претставува една од Големите три агенции за кредитен рејтинг (Standard & Poor's, Moody's Investor Service i Fitch Ratings.
34

уредувања