Разлика помеѓу преработките на „26 декември (настани)“

дополнување
с
(дополнување)
|valign="top" align="right"|[[1805]] 
|По победата кај [[Аустерлиц]], [[Наполеон]] и го наметна на поразената [[Австрија]] понижувачкиот [[Пожунски мир]], со кој и ги одзеде [[Венеција]], [[Тирол]] и далматинското крајбрежје. За да го отстрани австриското влијание врз германските држави, францускиот император ја создаде [[Рајнска конференција|Рајнската конференција]], држава сателит на [[Франција]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1898]] 
|[[Пјер Кири|Пјер]] и [[Марија Кири]] го откриле [[Радиоактивност|радиоактивниот]] елемент [[радиум]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1942]]