Џорџ Ромни: Разлика помеѓу преработките

Додадени 439 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox artist
[[Податотека:George Romney - Portrait de l'artiste.jpg|thumb|right|220px|Автопортрет на Џорџ Ромни ([[Лувр]], [[Париз]]). Некои стручњаци сметаат дека тој не е нејзиниот автор.]]
| name = Џорџ Ромни{{малзак|George Romney}}
[[Податотека:George Romney - Lady Hamilton (as a Bacchante) 3.jpg|thumb|220px|right|[[Ема Хамилтон]] како менада, 1785]]
| image = George_Romney_by_George_Romney.jpg
| imagesize =
| caption = George Romney ''Self-portrait''
| birth_name = Џорџ Ромни
| birth_date = {{birth date|df=yes|1734|12|26}}
| birth_place = [[Далтон во Фернес]], [[Ланкашир]], Англија
| death_date = {{Death date and age|df=yes|1802|11|15|1734|12|26}}
| death_place = [[Кендал]], Вестморленд, Англија
| nationality = Англичанец
| religion = Црква на Англија
| field = [[сликарство]]
| training =
| movement =
| works =
| patrons =
| influenced by =
| influenced =
| awards =
}}[[Податотека:George Romney - Lady Hamilton (as a Bacchante) 3.jpg|thumb|220px|right|[[Ема Хамилтон]] како менада, 1785]]
'''Џорџ Ромни''' ({{lang-en|George Romney}}; {{роден на|26|декември|1734}} – {{починал на|15|ноември|1802}}) — истакнат [[Англија|англиски]] [[портрет]]ист.
 
== Младост и образование ==
Ромни е роден во Бексајд, во [[Далтон во ФарнесФернес]], [[Ланкашир]] (денес во Камбрија) и кога завршил училиште во Дендрон на 11 годишна возраст отишол да чиракува кај татко му како столар. Во 1755 заминал за [[Кендал]] сликање од [[камберленд]]скиот уметник по име Кристофер Стили.
 
== Дела ==