Џорџ Ромни: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q371280)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:George Romney - Portrait de l'artiste.jpg|thumb|right|220px|Автопортрет на Џорџ Ромни ([[Лувр]], [[Париз]]). Некои стручњаци сметаат дека тој не е нејзиниот автор.]]
[[Податотека:George Romney - Lady Hamilton (as a Bacchante) 3.jpg|thumb|220px|right|[[Ема Хамилтон]] како менада, 1785]]
'''Џорџ Ромни''' ([[англ.]] ''{{lang-en|George Romney''),}}; ({{роден на|26|декември|1734}} – {{починал на|15|ноември|1802}}) бил истакнат [[Англија|англиски]] [[портрет]]ист.
 
== Младост и образование ==