Отвори го главното мени

Промени

Одземени 58 бајти ,  пред 4 години
e bog.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е бог на огинот и на ковачкиот занает. Бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]]. Во [[грчка митологија|грчката митологија]] e [[Хефест]].
{{Roman myth (rustic)}}
 
Анонимен корисник