Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Диомидовите Острови се наоѓаат во средината на [[Берингов Проток|Беринговиот Проток]] помеѓу [[Алјаска]] и [[Сибир]]. На север е [[Чукотско Море|Чукотското]], а на југ е [[Берингово Море|Беринговото Море]]. Островите разговорно се нарекуваат „Денешен Остров“ (Големиот Диомид) и „Вчерашен Остров“ (Малиот Диомид) бидејќи Голем Диомид е 20 часа понапред од Малиот Диомид.
 
Островите се наречени по маченикот Св.[[Свети Диомид]], чија слава паѓа на денот кога данскиот морепловец [[Витус Беринг]] во служба на руската морнарица ги забележал пловејќи по морето.<ref>[http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1706 Житија: Светиот маченик Диомид] - [[МПЦ]] {{mk}}</ref>
 
==Местоположба==