Разлика помеѓу преработките на „Хејмаркетски немири“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox civil conflict
[[Податотека:HaymarketRiot-Harpers.jpg|мини|десно|250п|Позната слика на немирите во печатените медиуми]]
|name = Haymarket affair
|image = [[File:HaymarketRiot-Harpers.jpg|300px]]
|place = [[Чикаго]], [[Илиноис]], [[САД]]
|date = 4 мај 1886
[[Податотека:HaymarketRiot-Harpers.jpg|мини|десно|250п|caption = Позната слика на немирите во печатените медиуми]]
| map_type =
| map_caption =
| map_size =
| coordinates = {{Coord|41|53|5.64|N|87|38|38.76|W|type:event_scale:50000_region:US-IL|display=inline,title}}
| latitude = 41.8849
| longitude = -87.6441
| coord_parameters = type:event_region:US-IL
| goals = осум-часовен работен ден
| methods = [[Штрајк]]ови, [[Протест]]и, [[Демонстрација|Демонстрации]]
}}
 
'''Хејмаркетски немири''' — немири што се случиле на [[4 мај]] [[1886]] г. во [[Чикаго]], [[САД]], по повод штрајкот од [[1 мај]] за добивање осумчасовен работен ден. Немирите резултирале со жртви, а самиот тек на настаните и денес останува контроверзен. Хејмаркетски немири имаат голема улога во прогласувањето на 1 мај за [[Меѓународен ден на трудот]].