Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Додадени 65 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 101 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q49008 (translate me))
 
2 е единствениот парен прост број, па терминот ''непарен прост број'' се однесува на прост број поголем од 2.
Проста е исто така и Менча Коцева !!!!
 
Со изучувањето на простите броеви се занимава [[теоријата на броеви]], дел од математиката кој ги проучува природните броеви. Простите броеви се тема на интензивни истражувања и се дел од фундаментални прашања кои повеќе од еден век биле неодговорени (на пр. Римановата хипотеза). Проблемот на моделирање на распоредот на простите броеви е популарна тема меѓу оние математичари кои се занимаваат со теоријата на броеви: наизглед простите броеви се произволно распоредени, но „општата“ распределба на простите броеви следи добро дефинирани закони.
 
Анонимен корисник