Разлика помеѓу преработките на „Костинци“

Додадени 915 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| веб=
}}
[[Податотека:Tobacco Drying, Kostinci.jpg|right|thumb|Сушење на тутун во село Костинци]]
[[Податотека:Sleeve-Kostinci.jpg|мини|лево|200п|Ракав „со една вртешка“ од женска празнична кошула. Везен со волна во бои: „аловна“, „ѓувезна“, црна и жолта. С. Костинци, Прилепско поле, крај на 19 век.]]
 
'''Костинци''' е село во [[Општина Долнени]], во околината на градот [[Прилеп]].
 
{{Мак-никулец}}
== Географиja и местоположба ==
[[Податотека:Sleeve-Kostinci.jpg|мини|лево|200п|Ракав „со една вртешка“ од женска празнична кошула. Везен со волна во бои: „аловна“, „ѓувезна“, црна и жолта. С. Костинци, Прилепско поле, крај на 19 век.]]
Селото се наоѓа во [[Прилепско поле]], северозападно од градот [[Прилеп]]. Се наоѓа на надморска височина од 618 m.
 
Според пописот од 2002 година, во селото Костинци живеат 101 жител, сите [[Македонци]].
 
== Општествени институции ==
[[Податотека:Tobacco Drying, Kostinci.jpg|right|thumb|Сушење на тутун во село Костинци]]
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Цркви<ref>{{цитирана книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
* [[Црква „Св. Богородица“ - Костинци|Црква „Св. Богородица“]] - црква од 17 век;
 
;Археолошки локалитети
*[[Манастириште (Костинци)|Манастириште]] - неопределено од непознат период;
*[[Дуња (Костинци)|Дуња]] - неопределено од непознат период;
*[[Капина (Костинци)|Капина]] - неопределено од непознат период;
== Редовни настани ==