Разлика помеѓу преработките на „Илири“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 31.11.82.188 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 31.11.82.188 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
 
== Илирски кралства ==
За да се одбранат од надворешните напади, илирските племиња понекогаш се здружувале во поголеми племенски сојузи, на чело со заеднички вл ес етелвладетел – крал. Така биле создадени повеќе племенски сојузи или кралства на Илирите.
Најстарото кралство на Илирите било создадено кон крајот на петтиот век пред н.е., на источното крајбрежје на Јадранското Море. Тоа била моќна држава на чело со кралот Грабос. Освен Грабос, познат владетел на оваа илирска држава бил и кралот Бардилис, современик на македонскиот крал Филип II. Тој војувал успешно против македонското кралство, но на крајот бил поразен од Филип II. За време на неговиот наследник, кралот Грабос II, кралството почнало да слабее.