Разлика помеѓу преработките на „Ромул и Рем“

Додадени 4 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 4 промени во текстот (од 217.16.91.177) и вратена ревизијата 1119254 на Brest-bot)
с
[[Податотека:She-wolf suckles Romulus and Remus.jpg|thumb|250п|Волчица со Ромул и Рем]]
'''Ромул''' ([[латински]]: Romulus) и '''Рем''' ([[латински]]: Remus) според [[Римската митологија]] биле браќа близанци, синови на богот на војната [[Марс (митологија)|Марс]] и [[Реја Силвија]]. Се сметаа за основачи на [[Рим]].
 
'''Ромул''' бил првиот Римски крал.
496

уредувања