Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Национална арена „Филип II Македонски“''' во [[Скопје]] — повеќенаменски [[стадион]] кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]]. Неговиот моментален максимален капацитет изнесува 36.400. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувапреименувала стадионот во февруари 2009 и со тоа сега името гласи Национална арена „Филип Втори“.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=89976B5EB501C649B6CB54F97C08DEA8&arc=1 Дневник]</ref><ref>[http://www.vecer.com.mk/?ItemID=BF8801930BF6C344B62A5418CCC2853D Вечер]</ref> Старото име на стадионот e „Градски стадион Скопје“, па поради тоа е познат и под прекарот „градски“. Јужната трибина e проектиранa од архитектите на „Бетон“ Драган Крстев и Тодорка Мавкова уште во 1977 година.
 
== Изградба и реконструкција ==