Разлика помеѓу преработките на „Неврологија“

Додадени 12 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 5.139.222.188 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
с (Отстрането уредувањето на 5.139.222.188 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
| related_occupation=
}}
'''НевралгиаНеврологија''' (од [[Старогрчки јазик|старогрчки]]: νεῦρον (неврон) = „живец“ и -λογία (-логија) = наука) е [[медицина|медицинска]] дисциплина кој ги проучува структурата, функциите и болестите односно пореметувањата на [[нервен систем|нервниот систем]]. Поточно, таа се занимава со дијагноза и третман на сите категории на болести како: централен (мозок и рбетен мозок), периферен, и автономниот нервен систем, вклучувајќи ги и нервните ткива, крвните садови и сите осетливи и функционални ткива, како што се сетилата и [[мускули|мускулите]]. Соодветната хируршка специјалност е [[неврохирургија]]. А [[невролог]] е [[лекар]] специјалист (не е хирург), кој специјализира во неврологијата, и е обучен да истражува, дијагностицира и лекува невролошки пореметувања. Невролозите можат исто така да бидат вклучени во клинички истражувања, клинички тестирања, како и основни и транзиционални истражувања.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.psihijatrija.eu/ Македонски портал за ментално здравје, невралгианеврологија и неврохирургија]<br />
 
<br /><br />
{{Медицина}}
 
[[Категорија:НевралгиаНеврологија|*]]