Батерија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Батерија''' (или '''струјосклад''') — [[електрохемија|електрохемиски]] уред во кој има складирана хемиска енергија (во форма на [[потенцијална енергија]]), која може да се конвертира во [[електрична енергија]], кога на краевите на батериите, електроди ќе се спојат со спроводник.
 
Првата позната батеријатабатерија е [[Багдадскабагдадска батерија|Багдадскатабагдадската батерија]] од периодот помеѓу 250 и 640 година п.н.е..
 
Модерните батерии работат на принципот кој бил измислен од страна на италијанскиот физичар [[Алесандро Волта]] (1745-1827).