Батерија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 933 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox electronic component
[[Податотека:Four AA batteries.jpg|250px|мини|десно|Батерии од типот АА]]
|name = Батерија
 
|image = File:Batteries.jpg
'''Батерија''' — [[електрохемија|електрохемиски]] уред во кој има складирана хемиска енергија (во форма на [[потенцијална енергија]]), која може да се конвертира во [[електрична енергија]], кога на краевите на батериите, електроди ќе се спојат со спроводник.
|image_size = 250
|caption = Разни батерии (од лево кон десно): две AA, една D, една рачна радиаоматерска, една 9-волтна (PP3), Две AAA, една C, една од видеокамера и една од безжичен телефон.
|type = извор на ел. енергија
|working_principle = [[електрохемија|електрохемиски реакции]], [[електромоторна сила]]
|invented =
|first_produced = 1800-ти
| symbol = [[Податотека:Battery symbol2.svg|110п]]
| symbol_caption = Симболот за батерија во ел. шема. Потекнува од шематскиот приказ на првобитна батерија — Волтиниот столб.
}}
'''Батерија''' (или '''струјосклад''') — [[електрохемија|електрохемиски]] уред во кој има складирана хемиска енергија (во форма на [[потенцијална енергија]]), која може да се конвертира во [[електрична енергија]], кога на краевите на батериите, електроди ќе се спојат со спроводник.
 
Првата позната батеријата е [[Багдадска батерија|Багдадската батерија]] од периодот помеѓу 250 и 640 година п.н.е..
* [[Акумулатор]]
* [[Електрохемија]]
* [[Волтин столб]]
 
== Надворешни врски ==