Разлика помеѓу преработките на „Бен Афлек“

Одземен 541 бајт ,  пред 13 години
замена на слика со слободна од комонс; враќање на претходната верзија, никулец
(замена на слика со слободна од комонс; враќање на претходната верзија, никулец)
| bgcolour =
| name = Бен Афлек
| image = 293.affleck.ben.041107Ben Affleck.jpg
| imagesize = 150px
| caption =
'''Бен Афлек''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Ben Affleck'') роден [[15 август]], [[1972]] е [[САД|американски]] [[актер]].
 
==Детството и младата добамладост==
===Биографија===
hbklkllg
gplflk;bg
brg,mklbgl'nh
gbll;nh
bgl;';lhgf
lbg,l[hg;gh;
gpllgh;f;'fgfg
glolgpb
togl;gf;gf
grbloblbfrdds
glgltlolerrtgl;
tggtgtrskjlgl
fgkgll;
'''
== Задебелен текст ==
 
== [[Слика:Наслов]][[Медија:
----
Пример.mp3#REDIRECT [[<br />Наслов на страница кон која се пренасочува<sub><small>Subscript text</small><small>
<gallery>
Small Text
</gallery><blockquote>
{| class="wikitable"
|-
цитиран текст
|}
</blockquote></small></sub>]]]] ==
'''
 
==Детството и младата доба==
Мајка му е учителка, а неговиот татко советник за проблеми со алкохол. Бен е најстариот син од тројцата браќа. Еден од неговите млади браќа исто така стана глумец (Кејси Афлек). Уште кога беше многу мал, неговите се преселиле во Бостон, каде живеел се додека не почнал да се занимава со глума. Таму и го запознал својот долгогодиштен пријател Мет Дајмон, со кој подоцна ќе напише, а и глуми во филмот ''"Good Will Hunting"'', кој доби [[Оскар]] за [[Оскар за најдобро сценарио|најдобро сценарио]].
 
==Приватен живот==
Бен одеше со глумицата [[Гвинет Палтроу]], како и со глумицата и пејачката [[Џенифер Лопез]] ([[2002]] - [[2004]]) со која подоцна и настапи во два филма "[[Девојката од Џерси]]" и "[[Гигли]]", кои се прогласени за едни од најлошите филмови на годината. На снимањето на филмот "[[Daredevil]]" ја запознава [[Џенифер Гарнер]], со која стапува во брак во [[2005]] година. Истата година, добива и принова во семејството, ќерката Виолет Ен Афлек.
 
{{САД-глумец-никулец}}
 
[[Категорија:Американски глумци]]