Разлика помеѓу преработките на „Македонска опера и балет“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q324466 (translate me))
 
МНТ работел во истата зграда до [[Скопски земјотрес 1963|земјотресот од 1963]], кога таа била тешко оштетена и подоцна урната. После ова, МНТ работел во привремениот објект [[Театар Центар]], до изградбата на новата зграда на МНТ во 1980-тите. Таа зграда денес ја користи МОБ, а за потребите на МНТ се гради повторно, на истото место и со истиот план, зградата од 1927, урната во земјотресот.
 
== Галерија ==
<center>
<gallery>
File:Влез.jpg|Влезот
File:Влезот.jpg|Влезот
File:Внатрешност.jpg|Ходникот
File:МОБ.jpg|Зградата на МОБ
</gallery>
</center>
 
== Надворешни врски ==
88

уредувања