Јом кипур: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| significance = искупување на личните и националните гревови, судбината на секој поединец е запечатена за престојната година
| relatedto = [[Рош хашана]] (пред Јом кипур)<br>[[Ашура]] во [[исламски календар|исламскиот календар]]<br>[[Прочка]]
| date2013 = зајдисонце, 13 септември – квечерина, 14 септември. [[караимикараимство|караимски]]: зајдисонце, 16 септември – квечерина, 17 септември.
| date2014 = зајдисонце, 3 октомври – квечерина, 4 октомври . караимски: зајдисонце, 5 октомври – квечерина, 6 октомври.
| date2015 = зајдисонце, 22 септември – квечерина, 23 септември. караимски: засега непознат, бидејќи се одредува според младата месечина.