Јом кипур: Разлика помеѓу преработките

Додадени 49 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| date2013 = зајдисонце, 13 септември – квечерина, 14 септември. [[караими|караимски]]: зајдисонце, 16 септември – квечерина, 17 септември.
| date2014 = зајдисонце, 3 октомври – квечерина, 4 октомври . караимски: зајдисонце, 5 октомври – квечерина, 6 октомври.
| date2015 = зајдисонце, 22 септември – квечерина, 23 септември. караимски: currentlyзасега unknownнепознат, asбидејќи theсе dayодредува isспоред basedмладата on the observed new moonмесечина.
}}
'''Јом Кипур''' ({{lang-he-n|יוֹם כִּפּוּר}}, „''Ден на покајание''“{{ОПЈуд|страница=31}}) — [[јудаизам|еврејски]] празник, кој го означува последниот 10-ти ден од [[еврејска Нова година|еврејската Нова година]].