Јом кипур: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.650 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Празник
| image = Gottlieb-Jews Praying in the Synagogue on Yom Kippur.jpg
| caption = „Евреи како се молат во синагога на Јом кипур“ (1878) од Маврициј Готлиб
| nickname =
| observedby = Евреи, Самарјани и некои христијански групи
| date = 10 [[тишри]]
| observances = [[пост]], [[молитва]], воздржување од телесни задоволства, воздржување од работа
| type = еврејски
| significance = искупување на личните и националните гревови, судбината на секој поединец е запечатена за престојната година
| relatedto = [[Рош хашана]] (пред Јом кипур)<br>[[Ашура]] во [[исламски календар|исламскиот календар]]<br>[[Прочка]]
| date2013 = зајдисонце, 13 септември – квечерина, 14 септември. [[караими|караимски]]: зајдисонце, 16 септември – квечерина, 17 септември.
| date2014 = зајдисонце, 3 октомври – квечерина, 4 октомври . караимски: зајдисонце, 5 октомври – квечерина, 6 октомври.
| date2015 = зајдисонце, 22 септември – квечерина, 23 септември. караимски: currently unknown, as the day is based on the observed new moon.
}}
'''Јом Кипур''' ({{lang-he-n|יוֹם כִּפּוּר}}, „''Ден на покајание''“{{ОПЈуд|страница=31}}) — [[јудаизам|еврејски]] празник, кој го означува последниот 10-ти ден од [[еврејска Нова година|еврејската Нова година]].