Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
== Скудериа Ферари ==
Главна статија: Скудериа Ферари
 
Скудериа Ферари има учествувано во голем број на класи во мотоспортот. и покрај тоа што моментално е вклучена само во Формула Еден. Тоа е единствениот тим кој што со континуитет се натпреварува во Светското првенство на Формула Еден уште од своето основање во 1950 година. Хозе Фроилан Гонзалез му ја донесе на тимот првата победа на Ф1 на Британските Гранд При награди.
Една година подоцна Алберто Аскари го донесе Ферари на првото првенство на возачите. Ферари е најстариот тим на првенството, и истиот е најуспешен: тимот го има на скоро секоја Формула Еден. Почнувајќи од 2008 година,во евиденцијата на тимот се наоѓаат 15 титули на првенството на Светските Возачи ( 1952, 1953, 1956, 1958, 1961, 1975, 1977, 1979, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, и 2007 година) 16 титули на Светскиот конструктерси шампионат ( 1961, 1964, 1975, 1976, 1977, 1979, 1982, 1983, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, и 2008 година), 209 Гранд При победи, 4925.27 поени, 622 пласмани, 203 пол/позиции, и 218 најбрзи кругови во 776 Град При трки.
Анонимен корисник