Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Додадени 14 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
{{викификација}}
'''Ферари''' S.p.A е италијански производител на автомобили со седиште во Маранело, Италија. Основан е од Енцо Ферари во 1929 година, како Скудериа Ферари, компанија која што спонзорирала возачи и произведувала тркачки автомобили како што е Ферари S.p.A, во 1947 година, пред да се ориентира кон производство на возила кои што се користат во сообраќајот. Во текот на својата историја, компанијата исто така е позната по своето континуирано учество на трки, особено во Формула Еден, каде што имала голем успех. Патничките автомобили на Ферари генерално се доживуваат како симбол на брзина, луксуз, богатство и престиж.
 
== Историја ==
Анонимен корисник