Јом кипур: Разлика помеѓу преработките

Додадени 125 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Јом Кипур''' е({{lang-he-n|יוֹם כִּפּוּר}}, „''Ден на покајание''“{{ОПЈуд|страница=31}}) — [[Евреијудаизам|еврејски]] празник, кој го означува последниот 10-ти ден од [[еврејска Нова година|еврејската Нова година]].
 
==Значење==