Пасха: Разлика помеѓу преработките

Додаден 41 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Пасха''' ({{lang-he|פסח}}, '''''Песах''''' - „одминување“) — осумдневен празник со кој се слави бегството на [[Евреи]]те од [[Египет]] под водство на [[Мојсеј]]. Празникот секогаш се паѓа во [[пролет]], во [[сабота]], на 15-от ден од месецот [[нисан]], според еврејскиот календар.
[[Податотека:3matzot.jpg|thumb|250px|Маца - обреден леб, симбол на Пасха]]
==Обичаи==
Ред 12:
 
==Етимологија==
За значењето на името на празникот постојат различни мислења. Некои припишуваат туѓа [[етимологија]] ([[асирски јазик|асирска]]) од зборот ''паса'ху'' (добива доверба) или [[египет]]ска од зборовите ''па-с'' (сеќавање) и ''це-сах'' (удар), но ниедна од тие претпоставки не е сигурна. [[Библија]]та го поврзува ''Песа'х'' со глаголот ''паса'х'', што значи или да се куца на едната нога, или да се игра ритуален танц околу жртва или пак, во фигуративна смисла, „скокање“„одминување“, „поминување“„прескокнување“, „спасување“.
 
==Наводи==