Разлика помеѓу преработките на „Западна Европа“

с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
 
== Држави во Западна Европа ==
Територијата на Западна Европа е поделена на седум држави, од кои: Велика Британија и Ирска се островски држави, Холандија, Белгија, Франција и Монако излегуваат на море, а само Луксембург е континеталнаконтинентална држава. Поради блиската меѓусебна соработка, земјите Белгија, Холандија и Луксембург со заедничко име се нарекуваат БенелукеБенелукс.
 
{| class="wikitable"
Анонимен корисник