Занает: Разлика помеѓу преработките

Одземени 176 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 79.126.160.30 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
(Додадов за кои се занаетчиствата)
с (Отстрането уредувањето на 79.126.160.30 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
 
Занаетчиството бил главен облик на производство пред [[индустриска револуција|индустриската револуција]]. Исклучок од ова е помасовната организираната поделба на трудот наречена [[мануфактурно производство]], која може да се претстави како преод од поединечниот занаетчија кон индустрискиот период.
Занаетчиства има многу покрај тие има и:кујунџиство,дрводелство,копаничарство,грнчарство и др.
 
== Поврзано ==