Занает: Разлика помеѓу преработките

Додадени 176 бајти ,  пред 7 години
Додадов за кои се занаетчиствата
сНема опис на уредувањето
(Додадов за кои се занаетчиствата)
 
Занаетчиството бил главен облик на производство пред [[индустриска револуција|индустриската револуција]]. Исклучок од ова е помасовната организираната поделба на трудот наречена [[мануфактурно производство]], која може да се претстави како преод од поединечниот занаетчија кон индустрискиот период.
Занаетчиства има многу покрај тие има и:кујунџиство,дрводелство,копаничарство,грнчарство и др.
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник