Разлика помеѓу преработките на „Григориј Распутин“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
look English Wikipedia
(look English Wikipedia)
(look English Wikipedia)
|footnotes =
}}
'''Григориј Распутин''' ([[руски]]: ''Григо́рий Ефи́мович Распу́тин'') ([[22 јануари]], [[1869]] - [[2930 декември]], [[1916]]) бил руски монах.
 
Григориј Распутин бил роден на 10 јануари 1869 година (стар стил) во селото [[Покровско]], Тоболска губернија, [[Сибир]]. Тој е познат како “''лудиот монах''“. Влијанието на Распутин во [[Руска империја|Руската империја]] најмногу до одраз дошло како резултат на болеста на престолонаследникот [[Алексеј Николајевич Романов]], кој страдал од [[хемофилија]] (болест од која се ослепува). Откако докторите не ножеле да му помогнат на принцот, една од пријателките на царицата им раскажала за свештеникот на кралското семејство. Распутин како по чудо успеал да му помогне на принцот Алексеј.
Анонимен корисник