Едноклеточен организам: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36468 (translate me))
Нема опис на уредувањето
'''Едноклеточен организам''' е [[организам]] што се состои од само еднаеден вид[[клетка]]. Наспроти ова постојат [[Многуклеточен организам|многуклеточни организми]] кои се составени од повеќе клетки.
 
Вакви организми се [[прокариоти]]те, највеќето [[протисти]] и некои видови на [[габи]]. Иако некои од овие организми живеат во колонии, тие сепак се едноклеточни. Организмите живеат заедички, сите клетки во колонијата се исти, но секоја од нив мора самостојно да ги извршува сите животни процеси за да опстои. За разлика од ова, дури и најпростите многуклеточни организми се состојат од клетки со посебна намена кои зависат една од друга за да можат да функционираат.
Анонимен корисник