Разлика помеѓу преработките на „Пенал (фудбал)“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:Фудбал со помош на HotCat)
с
 
[[File:Elfmeter-birgit-prinz-2008-ffc001.jpg|thumb|Фудбалерката [[БиргинБиргит Принц]] се подготвува да изведе пенал.]]
 
'''Пенал''' (исто така познато како '''најстрога казна во фудбалот''') е вид на [[слободен удар]] во [[фудбал]]от, кој се изведува од 11 метри од голот, односно од соодветно означената точка за изведување на прекршоци направени внатре во шеснаесетникот.