Разлика помеѓу преработките на „Алфред Адлер“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 89.205.51.35 (разговор), вратено на последната верзија на CommonsDelinker
с (Отстрането уредувањето на 89.205.51.35 (разговор), вратено на последната верзија на CommonsDelinker)
'''Алфред Адлер''' ([[7 февруари]] [[1870]] – [[28 мај]] [[1937]]) австриски [[лекар]] кој дал голем придонес во развојот на психологијата преку неговиот теориски [[систем]] наречен ''[[индивидуална психологија]].''
 
Адлер е роден во [[Виена]] како ВТОРОтрето дете, втор син, во семејство на татко Евреин – трговец со жито и неговата жена. Како дете Адлер развил [[рахитис]] што го попречувало да прооди се до неговата четврта година. На петгодишна возраст се разболел од [[пневмонија]] и за влакно и избегал на смртта. На оваа возраст веќе кажувал дека сака да биде лекар.
 
Адлер бил просечен ученик и многу повеќе сакал да игра отколку да седи во училишната клупа. Бил доста дружељубив, популарен и палав и бил познат по напорите што ги вложувал, постојано да го надминува својот постар брат.