Грузиска азбука: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Writing system
|type=азбука
|name=Грузиско писмоГрузиска азбука<br>ქართული დამწერლობა
|languages=[[грузиски јазик|грузиски]] и останати [[картвелски јазици]]
|time=о. 430 - денес