Разлика помеѓу преработките на „Пеле“

Додадени 789 бајти ,  пред 6 години
→‎Биографија: дополнување
(→‎Биографија: дополнување)
 
== Биографија ==
Во [[ноември]] [[2014]] год., на возраст од 74 години, Пеле бил задржан во една [[болница]] во [[Сао Паоло]], поради болки во [[стомак]]от. Поради тоа била откажана промоцијата на неговата [[книга]], што требало да се одржи во неговиот роден [[град]], Сантос.<ref>„Пеле превентивно заврши во болница“, ''Дневник'', година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 23.</ref>
Пеле станал член на фудбалскиот клуб ''Сантос'' во 1956 год. и го предводел тимот до светското клубско првенство во 1962 год. Бил дел од три бразилски национални репрезентации кои станаа светски шампиони (1958, 1962 и 1970). Во 1969 год. за време на неговиот 909 натпревар, тој го постигнал својот 1.000 гол. Пеле ја комбинирал неговата сила за удар и прецизноста со извонредната способност да ги предвиди чекорите на другите играчи. Во 1975 год. станал член на ''Космос'' од [[Њујорк]] во Северноамериканската фудбалска лига (NASL); се повлече од фудбалот откако го однел тимот во лигашкото првенство во 1977 год. Во 1978 год. ја добил меѓународната награда за мир, а во 1980 год. беше прогласен за спортист на векот.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 151</ref>
==Клупска кариера==
Пеле станал член на фудбалскиот клуб ''Сантос'' во [[1956]] год. и го предводел тимот до светското клубско првенство во [[1962]] год. Бил дел од три бразилски национални репрезентации кои станаа светски шампиони (1958, 1962 и 1970). Во [[1969]] год. за време на неговиот 909 натпревар, тој го постигнал својот 1.000 гол. Пеле ја комбинирал неговата сила за удар и прецизноста со извонредната способност да ги предвиди чекорите на другите играчи. Во [[1975]] год. Пеле станал член на ''Космос''„Космос“ од [[Њујорк]] во Северноамериканската фудбалска лига (NASL);. Тој се повлечеповлекол од фудбалот откако го однел тимот во лигашкото првенство во [[1977]] год. Во [[1978]] год., Пеле ја добил меѓународната награда за мир, а во [[1980]] год. бешебил прогласен за спортист на векот.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 151.</ref>
 
==Репрезентативни настапи==
Пеле бил дел од три бразилски национални репрезентации, кои станале светски шампиони ([[1958]], [[1962]] и [[1970]]).
 
== Наводи ==