Грузиска азбука: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 7 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
|}
 
== ''МхедрулиМкедрули'' (X век) ==
{|border="1" class="wikitable" style="line-height:1.2;width:30em;"
|-
!colspan="14"| ''мхедрулимкедрули''
|- style="text-align:center; line-height:1.2;"
| ა || ბ || გ || დ || ე || ვ || ზ