Грузиска азбука: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Raso mk ја премести страницата Грузиска писмо на Грузиско писмо)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Writing system
|type=азбука
|name=ГрузискаГрузиско писмо <br>ქართული დამწერლობა
|languages=[[грузиски јазик|грузиски]] и останати [[картвелски јазици]]
|time=о. 430 - денес
{{Историја на писмото}}
 
'''ГрузискаГрузиско писмо''' ({{lang-ka|ქართული დამწერლობა}}, /kʰɑrtʰuli dɑmtsʼɛrlɔbɑ/) е [[писмо]]то на кое се пишува [[Грузиски јазик|грузискиот јазик]] и останатите [[картвелски јазици]].<ref>{{Citation|url=http://www.omniglot.com/writing/georgian2.htm |title=Georgian alphabet (Mkhedruli) |publisher=Omniglot.com |date= |accessdate=2009-04-22}}</ref> Грузиската азбука е фонетска, како македонската, и има 33 букви.
 
Зборот „азбука“ на грузиски е ანბანი (''anbani'') и потекнува од првите две букви од називите за сите три верзии на грузиското писмо. Трите азбуки изгледаат многу различно една од друга, но го имаат истиот распоред на буквите и истите имиња. Карактеристично за азбуката е што не разликува голема од мала буква.
16

уредувања