Разлика помеѓу преработките на „Атентат врз Франц Фердинанд“

нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише tr:Saraybosna suikastı (strong connection between (2) mk:Атентат врз Франц Фердинанд and tr:Saraybosna suikasti))
|}
 
Димитријевиќ признал дека тој го организирал атентатот и изгледа дека тоа го направил на своја рака. Други извори пак, велат дека в.д. премиерот на Србија [[Никола Пашиќ]] бил информиран за подготовката на атентатот и се обидел да ја предупреди аавстријскатаавстријската влада преку амбасадорот во Виена, но тоа предупредување не било земено сериозно. Шефот на разузнавањето Димитријевиќ и неговите подредени кои учествувале во организацијата на атентатот биле осудени на судењето во Солун во 1916 - 1917 :
 
::{| class="wikitable"
Анонимен корисник