Разлика помеѓу преработките на „Ресул Шабани“

Додадени 678 бајти ,  пред 6 години
дополнување, ситна поправка, промени во стилот
(→‎Биографија: ситна поправка)
(дополнување, ситна поправка, промени во стилот)
| деца =
}}
'''Ресул Шабани''' ([[албански јазик|албански]]: ''Resul Shabani'') е [[Албанци|албански]] [[поет]], прозаист, драмски писател и преведувач од [[Република Македонија]]. Пишува на [[македонски јазик|македонски]] и на [[албански јазик|албански]] јазик, и преведува од двата јазика. Шабани е еден од поистакнатите претставници на албанскиот творечки литературен корпус, застапен во повеќе антологии кои ја презентираат македонската поезија и литература. Во 2011 година, Шабани ја добива престижната награда за животно дело „11 Октомври“.<ref>[http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/28078/vracheni_nagradite_11-ti_oktomvri.aspx МТВ: Врачени наградите 11-ти октомври ]</ref>
 
== Биографија ==
Шабани е роден на [[14 октомври]] [[1944]] година во селото [[Калишта]], [[Струга|Струшко]]. Завршил Виша педагошка школа во [[Скопје]]<ref name="ПЕН">[http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=69 Македонски ПЕН Центар: Био-библиографски белешки за членовите - Ресул Шабани'] посетено на 8 март, 2008.</ref>, како и албанска литература на Универзитетот во [[Приштина]]<ref name="voix">[http://www.voixdelamediterranee.com/2005/index_poetes.html Voix de la Méditerranée - Resul Shabani'] посетено на 8 март, 2008.</ref>. Бил наставник по [[албански јазик]], а потоа новинар и уредник на културната рубрика во ''[[Флака]]'', одговорен уредник на списанието ''Јехона''. Бил одговорен уредник на списанието за деца ''Гезими'' и член на Управниот одбор на [[Струшки вечери на поезијата|Струшките вечери на поезијата]], како и надворешен советник за издавачка дејност во [[Министерство за култура|Министерството за култура]]<ref name="ПЕН"/>. За време и по неговиот ангажман во министерството, Шабани и неговата издавачка куќа ''Серембе'' се обвинети од страна на повеќе албански издавачи за наводна привилегирана положба при доделувањето на средства за издавачка дејност.<ref name="ЗАИ">[http://www.libri.org.mk/mk/index.php?id=3 ЗАИ - Јавно писмо до министерството за култура'] посетено на 8 март, 2008.</ref>
 
ЧленШабани е член на македонскиот [[ПЕН центар]] (учествува и во Надзорната комисија) и на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]] (од [[1976]]). УчествувалИсто така, тој учествувал во жиријаповеќе жири-комисии за доделување на книжевни награди за детска литература. Пет од неговите драми се изведувани на сцена, а негови дела се преведувани на повеќе европски јазици: [[англиски јазик|англиски]], [[италијански јазик|италијански]], [[романски јазик|романски]], [[француски јазик|француски]], [[руски јазик|руски]], [[Шпански јазик|шпански]], [[Српски јазик|српски]] итн. Од друга страна, пак, Шабани е значаен и како преведувач - на [[албански јазик|албански]] јазик има преведувано дела од [[Блаже Конески]], [[Владо Малески]], [[Димитар Солев]], [[Кочо Рацин]], [[Ефтим Клетников]], итн.
 
== Литературно творештво ==
Шабани е еден од поистакнатите претставници на албанскиот творечки литературен корпус, застапен во повеќе антологии кои ја презентираат македонската поезија и литература. Тој пишува на [[македонски јазик|македонски]] и на [[албански јазик|албански]] јазик, и преведува од двата јазика. Негови позначајни дела се:
* ''Езеро'' (''Liqeni'', раскази, 1974)
* ''Риба'' (поезија, 1975)
* ''Мост од вода'' (2007)
 
Пет од неговите [[Драма|драми]] се изведувани на сцената, а неговите дела се преведувани на повеќе европски јазици: [[англиски јазик|англиски]], [[италијански јазик|италијански]], [[романски јазик|романски]], [[француски јазик|француски]], [[руски јазик|руски]], [[Шпански јазик|шпански]], [[Српски јазик|српски]] итн. Од друга страна, пак, Шабани е значаен и како преведувач - на [[албански јазик|албански]] јазик има преведувано дела од [[Блаже Конески]], [[Владо Малески]], [[Димитар Солев]], [[Кочо Рацин]], [[Ефтим Клетников]], итн.
== Награди ==
* ''Златно перо''
* ''13 ноември'' за култура и уметност (2002) - награда на град [[Скопје]]
* ''Книжевно жезло'' (2005) - награда на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]]
* ''Григор Прличев'' (2008) - награда на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]] (за препев од македонски на албански јазик на книгата ''Само ангел'' од [[Братислав Ташковски]]).
* ''11 Октомври'' (2011) - државна награда за за животно дело.<ref>[http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/28078/vracheni_nagradite_11-ti_oktomvri.aspx МТВ: Врачени наградите 11-ти октомври ]</ref>
 
 
На [[6 ноември]] [[2014]] година, во Друштвото на писателите на Македонија била организирана средба по повод 50 години од товрештвото на Шабани. За неговиот опус зборувале академикот [[Али Алиу]] и писателот [[Бранко Цветкоски]].<ref>„Портрет на Ресул Шабани во ДПМ“, ''Дневник'', година XVIII, број 5610, четврток, 6 ноември 2014, стр. 20.</ref>
== Надворешни врски ==
* [http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=69 Ресул Шабани, Македонски ПЕН центар]
[[Категорија:Родени во Струшко]]
[[Категорија:Калишта]]
 
 
[[Категорија:Добитници на наградата „11 Октомври“]]