Разлика помеѓу преработките на „Книжевност“

Одземени 119 бајти ,  пред 6 години
Одбиени последните 6 промени во текстот и вратена преработката 3009820 на Addbot
с (Отстрането уредувањето на 77.28.226.126 (разговор), вратено на последната верзија на 92.55.120.164)
(Одбиени последните 6 промени во текстот и вратена преработката 3009820 на Addbot)
 
=== Поезија ===
[[Поезија|Песна]] е композиција обично напишана во [[стих]]. Песните се потпираат на сликовитост, прецизен избор на зборови, и [[метафора]]. Формата се мери во нагласоци или во ритам на слогови со различна должина, и тие може но не мора да користат рима.
 
=== Драма ===
Една [[драма|претстава]] нуди уште една класична литературна форма што еволуирала низ годините. Општо земено, таа се состои од дијалог меѓу ликовите, и обично цели кон [[театар|театарска изведба]]) отколку кон читање на пишан збор. Во текот на [[XVIII век|XVIII-иот]] и [[XIX век|XIX-иот век]], формата [[опера]] се има развиено со комбинација на поезија, драма и [[музика]].Најчесто се изведува во театар.
 
=== Есеи ===
 
[[Есеј]]от е кратка пишана форма што содржи расправа на одредена тема од гледна точка на авторот.Поделен е на три или повеќе целини.
 
=== Прозна фикција ===