Малесија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
→‎Демографија: Исправена грешка при пишување
(Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
(→‎Демографија: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
|2002 |21
}}
Бројот на населението во Малесија некогаш достигнувал и до 1000 жители. Денес селата Ржаново и Локов се раселени, а во Присовјани и Збажди живеат само 21 жител. Жителите од Малесија мигрирале најчесто во [[Струга]], [[Охрид]], [[Скопје]]. Голем дел од жителите од прилепското село [[Ново Лагово]] потекнуваат од доселеници од Малесија. Освен во Македонија еден дел од населението е колонизирано во Јабука, Р.Србија. Од овој регион потекнуваат и дел од мештаните на село Козичино Кичевско. Маалото во кое тие живеат се нарекува МАЛЕЗОВЦИМалезовци.Иначе Инаку во легендите се зборува за некој Стојко малезанМалезан кој живеел пред 4-5 века кој бегајќи од турските војски поради убиство на турски големец се населил во ова планинско село кое се наоганаоѓа на 22 километри од Кичево.
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник