Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Одземен 1.231 бајт ,  пред 6 години
ЦИНАМИ
с
(ЦИНАМИ)
'''Цунами''' ([[јапонски јазик|јапонски]]: 津波 - ''пристанишен бран'') (津 „цу“, [[пристаниште]]; 波 „нами“ - [[бран]]) е природна појава на огромни бранови кои потекнуваат од земјотрес или вулканско избувнување, при што се поместуваат тектонските плочи на дното на морето и настанува привремено вознемирување на површината на океанот или морето. Исто така цунамите може да бидат создадени од удар од големи вселенски тела, како на пример [[метеорит]]и.
 
== Настани ==
 
Повеќето цунами се случуваат во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], но најсмртоносното цунами во историјата на човештвото се случило во [[Индиски Океан|индискиот океан]] во близина на [[Индонезија]], на [[26 декември]], [[2004]] при што починале околу 300.000 луѓе.
 
ПовеќетоПовејкето цунами се случуваатслучуват во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]],океан но најсмртоноснотонајаките цунами во историјата на човештвото се случило во [[Индиски Океан|индискиотИмдијаскиот океан]] во близина на [[Индонезија]], на [[26 декември]],декеври [[2004]] при што починале околу 300.000 луѓе. починале лиѓе.
* [[1605]], [[Јапонија]], 512 000 жртви.
* [[1611]], Јапонија, 5 000 жртви.
* [[1674]], Индонезија, 2 500 жртви.
* [[1692]], [[Јамајка]], 3 000 жртви.
* [[1703]], Јапонија, 5 000 жртви.
* [[1707]], Јапонија, 30 000 жртви.
* [[1746]], [[Перу]], 4 000 жртви.
* [[1755]], [[Португалија]], 90 000 жртви.
* [[1766]], Јапонија, 1 500 жртви.
* [[1782]], [[Кина]], 40 000 жртви.
* [[1792]], Јапонија, 15 000 жртви.
* [[1854]], Јапонија, 3 000 жртви.
* [[1868]], [[Чиле]], 25 000 жртви.
* [[1883]], Индонезија, 40 000 жртви (поради избувнување на вулканот [[Кракатау]]).
* [[1896]], Јапонија, 25 000 жртви.
* [[1899]], Индонезија, 3 500 жртви.
* [[1923]], Јапонија, 2 000 жртви.
* [[1933]], Јапонија, 3 000 жртви.
* [[1976]], [[Целебес]] (Индонезија), 8 000 жртви.
 
Јапонија е држава со најредовни земјотресизамјотреси и цунами. Многу активни [[тектонски плочи]] се наоѓаатнаоѓат на нејзината територијатеропорија и особено во тихиотТихиот океан во јапонскатаЈапонската околина. Во јапонската историја се регистрирани околу 200 цунами.
 
== Надворешни врски ==
Анонимен корисник